Хто такі облати?

Стоячи на раздоріжжі різноманітних концепцій, традицій і культур, у середовищі вічного раціоналізму й активізму, потонувши у гуркоті, загублена в безлічі справ, людина усе менше здатна брати на себе відповідальність, приймати рішення, вести за собою. Однак і в цій інтенсивній гонитьві нашого світу, з його невтомною діяльністю серед шуму машин, а також у звичайній домашній роботі біля плити та прання присутній Господь Ісус. Якщо це правда, то значить там є місце для Статуту, що випливає прямо із серця Його учня Бенедикта.

Чому стають облатами?

Особи, які знаходять більш повне духовне життя в літургійній молитві і псалмодії, а з контакту з тим чи іншим монастирем черпають зміцнення та духовне керівництво, повинні задуматися чи не є бенедиктинська облатура найбільш відповідною дорогою для їхнього духовного росту.

Хто може стати облатом

Облатами можуть стати особи світські, які мають більше 18 років і не належать до жодного третього ордену або подібних співтовариств; що живуть у подружжі або самотні, а також дієцезіальні священики. Монахи і монахині складають обіти послуху, стабільності і навернення звичаїв. Облати під час церемонії облації (жертвування себе Богові), зобов'язуються жити згідно зі Статутом св. Бенедикта. Облація не є обітницею в тому значенні, яке несуть монаші обіти й не підлягають матерії тяжкого гріха. Проте це є більш свідоме відновлення та наново прийняття обов'язків прийнятих під час хрещення й бажання бути вірним до кінця.

Як стати облатом

До облації слід вступати з повною свідомістю зобов’язань. Той, хто прагне долучитися до бенедиктинської спільноти як облат, подає заяву про прийняття на випробувальний термін до спільноти Облатів відповідальному за облатів. Так починається період формації, метою якого є передусім поглиблення знання Статуту св. Бенедикта, а також наполеглива праця над тим, щоб поведінка облата була згідна з духом Статуту. Обов‘язковою є участь в літургії монастиря і братерських зустрічах облатів, які зазвичай відбуваються щомісяця.

Обов'язки облатів

Щоб виконати своє велике завдання впорядковування світу згідно Божих планів, облат св. Бенедикта повинен повною мірою черпати із джерел надприродної сили, яку їм постачає життя Церкви. Пошук Бога є фундаментом християнського життя - безустанною, завзятою працею, що супроводжує всі справи. Облати шукають Бога не тільки на особистій молитві, але також у щоденних турботах, у різних заняттях і вчаться бачити на своїй життєвій дорозі Його любов.

Присяга облатів

Статут св. Бенедикта є документом еластичним і протягом багатьох століть був неодноразово інтерпретований. Таким чином, життя облата не пов'язане із твердим виконанням яких-небудь окремих норм або правил. Статут є мірою, способом бачення простої дороги на стримких життєвих поворотах. Кодекс строгих норм не відображає духа Статуту.
Три головні обітниці, на які вказує Статут, становлять життєві принципи, на які облат наважується у своєму серці та розумі.
СТАЛІСТЬ (stabіlіtas): Тут не йдеться про фізичне з'єднання з якимось місцем, а про внутрішнє почуття вірності спільноті, у яку облат входить. Сталість це вірність нашому "так" і прийнятим постановам, навіть у ситуаціях, що трапляються дуже часто, коли це важко. Це терпляча витримка в тому місці, де зараз перебуваємо з волі Бога. Сталість укріпляється через малі вчинки, але виконані щодня з вірністю. Стабільність не робить нас твердими як камінь, скоріше піддатливими як віск, який дозволяє себе формувати рукам Господа й тому ніколи не пошкодується. Знаючи людську натуру св. Бенедикт надавав стабільності велике значення й цим уберіг свої послідовників від небезпечного перескакування з місця на місце, ніде не заглиблюючись і не зростаючи. Сталість охороняє від хаотичної погоні за самореалізацією й самозадоволенням, які нібито знаходимо в зміні місця побуту.
ПОСЛУХ (oboedіentіa): У будь-якій групі людей є якась, нехай неформальна, структура послуху. Про це нагадує св. Бенедикт, коли говорить про взаємну слухняність. Але головним чином, тут йдеться про слухняність Слову Божому і про готовність відповісти на це Слово. Слухняність пов'язане з умінням звертати увагу на потреби іншої людини й виходити йому на зустріч. Якщо дійсно прагнемо шукати Бога, то повинні навчитися слухати Його й ближнього. А це одна із самих важких речей, але також самих необхідних. Слухняність робить життя еластичним, здатним прийняти будь-яку важку ситуацію.
НАВЕРНЕННЯ ЗВИЧАЇВ (conversatіo morum): В це поняття вкладається обов'язок постійної праці, щоб змінити своє життя на краще, дійти до більш глибокої гармонії, відзначеної властивостями світу, терпеливості, альтруїзму, великодушності й відваги завжди стати по стороні правди й справедливості. Conversatіo morum, це не переворот усіх звичних понять і цінностей, а скоріше новий їх перегляд й відкриття нових можливостей. Повсякденність постачає нам масу таких малих змін, часто непомітних, але, що характеризують нашу вірність. Зміна звичаїв може бути також зміною своїх, не зовсім добрих звичок на щось корисне для душі й тіла. Conversatіo morum є також постійним вірним слуханням Господа і виконанням Його слова.
Під час щорічного конгресу в Римі бенедиктинські абати з усього світу, зробили заяву відносно Облатів Св. Бенедикта:
"Конгрес бажає заявити про свою високу оцінку ролі Облатів і всіх християн, яких єднає з нами прямування до життя, сповненого духом Статуту Св. Бенедикта. Ми дякуємо їм за вірність і тісну співпрацю з нами, яка у багатьох випадках триває вже довгі роки; ми дякуємо їм, тому що не лише монастир благословляє їх, але й вони для монастиря - благословення та неоціненна допомога. Ми призиваємо їх непохитно триматися вибраного ними шляху й вкладати свою віру в бенедиктинське Покликання... Нехай зусилля і Облатів, і їхніх монаших спільнот допоможуть їм "йти слідами Господа, і таким чином нехай Євангеліє стане нашим провідником" (Пролог), щоб кожний йшов вперед до досягнення миру, єдності й пришестя Царства Господнього".

Крихта Слова Божого

 

Години св. Служби

Сьогодні (17.05):

Завтра (18.05):

Слово св. Бенедикта

До гостей ніхто не може без дозволу звертатися, ані розмовляти з ними

св. Бенедикт

св. Бенедикт

Copyright © 2010-2012 Монастир сестер Бенедиктинок в Житомирі